Kadın okuluna katılan üyelerimizin ortak talebi: Bu eğitim şubelerde de yapılsın 8 Martta yaptığımız iki günlük kadın eğitimi sonucunda, eğitime katılan arkadaşlarımızdan eğitim hakkındaki düşüncelerini yazmalarını istedik. Yazdılar ve dolaştırdığımız torbalara attılar. İşte onların eğitim, bizler ve sendika hakkındaki düşünceleri ve istekleri... Necla Akgökçe 8 Mart'ta Petrol-İş Kadın Servisi olarak verdiğimiz eğitimin niteliği de içeriği de sendikalarda şimdiye kadar verilen kadın eğitimlerinden farklıydı. Eğitimi, kadın ve eşitlik çalışmaları çerçevesinde kadınları güçlendirici bir eğitim olarak tanımladık. Bu eğitimler Türkiye sendikalarında son dönemlerde “toplumsal cinsiyet eğitimleri” başlığı altında verilen çoğu zaman erkeklerin de katıldığı, çeşitli alanlardaki eşitsizliklerden hareketle kadın ve erkek rol dağılımı modellerinin sorgulandığı eğitimlerden farklıydı. Eğitim sendikamıza üye olan kadınları kendi hakkında düşünmeye, kendi öz gücünü kavramaya, sendika ve toplum içinde güçlendirmeye yönelikti. Eğitim sonunda bir kadın arkadaşımızın “Zaten özgüveni olan bir kadındım, bu eğitimle özgüven patlaması yaşadım” demesi hedefimizi belli ölçülerde tutturduğumuzun somut göstergesiydi adeta.
Mektuplarda yazılanlardan hareketle eğitimin ve kadınların sendikadan taleplerinin bir özetini çıkaralım istedik. Şu anda elimizde 49 mektup bulunuyor, eğitime katılanların sayısının 52 olduğunu düşündüğümüzde çok küçük bir fire verdiğimizi söyleyebiliriz. Bir mektup dışında herkes eğitim hakkındaki görüşlerini bildirirken, sendikadan taleplerini de eğitime bağlayarak cevaplandırmıştı. Tek bir arkadaşımız, eğitimi değerlendirmediği gibi sendikadan taleplerini yazmamıştı, iki satırla fabrikasının çok iyi olduğunu belirtmişti.
Eksikliklerimiz fazlalıklarımız Eğitime yönelik eleştirileri olan beş arkadaşımızdan birinin eleştirisi organizasyona yönelikti. Otele geldiklerinde kendilerini sendikadan karşılayan birinin olmadığını, yabancılık çektiklerini söylüyordu arkadaşımız, onun dışında içeriği uygun bulmuştu.
Geri kalan arkadaşlarımızın eğitim hakkındaki düşünceleri olumluydu, bazıları süreyi kısa bulmuştu, ama genel olarak programı da, ortamı da iyi bulduklarını belirtiyorlardı. Katılanların hemen hemen tümüne yakını, bu tür eğitimlerin daha sık yapılması gerektiğini düşünüyorlardı. 49 katılımcımızdan 27'sinin ortak talebi ise aynı içerikte eğitimlerin şubelerde de yapılmasıydı. Böylece kadın üyelerimizin daha geniş bir bölümü eğitimden yararlanabilecekti.
Arkadaşlarımız arasında, kadın servisi çalışanlarını fabrikalarında görmek isteyenler de vardı. Merkezdeki kadın çalışması yürütenlerle kendi aralarındaki bağın güçlendirilmesini isteyen pek çok arkadaşımız oldu. İletişimi eksik buluyorlar, doğrudan iletişim istiyorlardı. Genel üye eğitimleri içinde de kadınlara ağırlık verilmesi gerektiğini belirten arkadaşlarımız şubelerin bu eğitimlere daha ziyade erkek üyeleri yolladığı yakınmasını dile getirdiler.
Boşanmış, tek başına çocuk büyütmek zorunda kalan bazı kadın arkadaşlarımız ise sendikal yardım istiyorlardı. Eğitim hakkında arkadaşlarımızın eleştirilerini yol gösterici buluyoruz. Sendika üyesi kadınlar arasında doğrudan iletişimin sağlanması için eğitime katılan arkadaşlar üzerinden bir kadın mail grubu oluşturduk. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da gerçekleştirilen bir etkinliği gruba attığımızda, gruptan iki arkadaşımızdan olumlu yanıt aldık... Kadın ağı ilk iletişim görevini yerine getirmiş oldu, böylelikle. ■
|
PETROL-İŞ SENDİKASI KADIN DERGİSİ Facebook Sayfamız TASARIM VE GÜNCELLEME: SELGİN ZIRHLI KAPLAN